هشتم تیرماه، روز ملی مبارزه با سلاح های شیمیایی

هشتم تیر ماه ۱۳۶۶ شهر مرزی سردشت با ده هزار سکنه هدف ۹ بمب خردل قرار گرفت. از آن تاریخ تا کنون هزاران نفر در این شهر با عوارض مزمن ریه، پوست و چشم دست به گریبان هستند. ارتش بعث عراق طی سال‌های ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۷، ۱۸۰۰ تن خردل، ۴۰۰تن تابون و ۶۰۰ تن  سارین علیه ایران استفاده کرد. طی سال‌های دفاع مقدس، ۵ استان مرزی ایران با دو هزارو پانصد تن مواد شیمیایی سمی آلوده شد. چند گرم از این مواد سمی برای ناتوان کردن یا مرگ یک انسان کافی است. گاز خردل در طبیعت و تحت تاثیر باران و خاک و آفتاب، تجزیه یا خنثی نمی شود و پادزهر ندارد. گاز اعصاب سری G: کشف ۱۹۴۰ توسط آلمان و گاز سری V: کشف ۱۹۵۰ توسط انگلستان و آمریکا برای اولین با علیه ایران مورد استفاده قرار گرفت.
سی و چهار سال از نخستین حملات شیمیایی به غیرنظامیان و رزمندگان ایران در جنگ تحمیلی علیه ایران می‌گذرد و ایران بزرگترین قربانی کاربرد سلاح های شیمیایی است. ده سال پیش تنها ۴ هزار نفر جانباز شیمیایی شناخته شده بودند که اکنون این رقم دوازده برابر شده است. مجموع مصدومان شیمیایی تحت پوشش و غیر تحت پوشش ۱۰۰ هزار نفر تخمین زده می شود که با اطرافیانشان یک درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های موردنیاز علامت گذاری شده اند *

*

شما میتوانید از این برچسب های HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>